Staff List

Please click the following link to view our Form Teachers Lent 2017.

Department

 

Name

 

Headteacher

MRS S. RAFFRAY, M.A., N.P.Q.H, Headteacher

Senior Leadership Team

MRS M-H. COLLINS, M.A. (Oxon), PGCE, Deputy Head – Seniors (Designated Safeguarding Lead – Seniors)

MRS K COTTON, B.A., PGCE, M.A., Deputy Head Seniors (Maternity Cover)

MS F HAGERTY, B.A., Dip. L.A.M.D.A, Director of Sixth Form

MISS E. KEANE, B.A., Head of Preps and Pre-Preps – (Designated Safeguarding Lead – Preps and Pre-Preps)

MS C. MACALLISTER, A.L.C.M., B.A., A.C.A. (Senior Teacher)

MR J. POWELL, B.A. (Bursar)

MRS N.TIPPEN, B.A. Deputy Head – Juniors (Designated Safeguarding Lead – Juniors)

 

Art

MISS C. ENG, B.Sc., PGCE, TEFL, MRS

MS K. MACKAY, B.A., PGCE, (Co-curricular Cordinator, Seniors)

MRS A. WRIGHT, B.A.

MISS E. PORTER, B.A., (Art Technician)

Business Studies

MS C. MACALLISTER, A.L.C.M., B.A., A.C.A.

Classics

DR G. CARLETON, M.A., Ph.D. (Head of Classics)

MRS L. GRIFFITHS, M.A.

Co-Curricular Activities

MS F. HAGERTY, B.A., Dip. L.A.M.D.A.

MS K. MACKAY, B.A., PGCE, (Co-curricular Cordinator, Seniors)

Drama

MS C. BROWN, B.A. (Head of Drama)

MISS M. HEWITT (LAMDA)

MS L. McMULLIN (LAMDA)

English

MRS M. EATON, B.A. (Head of English)

MR N. ELDER, B.A.

MRS D. FARMER, B.A.

MISS S. BARRETT  (Maternity Cover)

Geography

MR I. CHAPPORY, B.A. (Head of Geography)

MISS M. KEEP, B.A.

History

MRS C. LUNN, B.A.

MISS P. TRYBUCHOWSKA, M.A. (Oxon), (Head of History)

I.T

MR M. DELLOW, B.Sc. (Head of ICT)

Juniors

MISS A. L. GAMBRILL, B.Ed.

MISS N. DAYA, B.A., PGCE

MISS L. O’CONNELL, B.A.

MRS H. SANDHU, M.A.

MRS A. RAI, LLB (Teaching Assistant)

MRS H. ROUND, B.A.

MRS R. VAN DER MERWE, B.A., PGCE

MRS N.TIPPEN, B.A. Deputy Head – Juniors (Designated Safeguarding Lead – Juniors)

MRS C. YOUNG, Mont. Cert, B.A. (Teaching Assistant)

 

Languages

MISS A. GANDI, M.A.

MR A. ALEJANDRO, B.A. (Head of Modern Languages)

MS F. ASSEMAT, M.A.

MS M. DE LAHITTE, B.A.

MISS A KLOC, M.A.

MRS K. TOYNTON, B.A., PGCE

Learning Support

MRS K. DAVIS, (Prep and Pre-Prep LSA)

MISS F. JOHNSON, M.A., N.A. SENCO, A.L.C.M.

MRS Z. THACKRAY, B.A. (Learning Support Teacher)

MRS C. YOUNG, Mont. Cert., B.A. (Support in Learning Assistant)

Maths

MRS J. BENNET, M.A. (Oxon), (Head of Maths)

MR N. HARNETT, M.Chem

MISS B KUMARASINGHE, B.C.A.M.B.S.C.

MRS T. LAKOMY, B.Sc.

MR M. PEREIRA, B.Com.

Music

DR G. HIGGINS, B.SC., M.A., (Director of Music)

MRS R. WESTLEY, B.Mus.

Nursery & Preps

MISS J. CORR, (E.Y.F.S. Practitioner)

MRS C. COSTELLO, B.Ed.

MRS L. CVETKOVA, (E.Y.F.S. Practitioner)

MISS L. HALTON, N.N.E.B. (Teaching Assistant)

MRS A. ISLAM (Level 3 Teaching Assistant)

MISS E. KEANE, B.A., Head of Preps and Pre-Preps – (Designated Safeguarding Lead – Preps and Pre-Preps)

MRS L. LUBOWIECKA, B.A.

MRS H. MOORE (Learning Support Teacher)

MRS N. MORRIS, N.N.E.B., (E.Y.F.S. Practitioner)

MISS H. NIKOLOVA (E.Y.F.S Practitioner)

MS C. SLIGHT B.Ed., QTS (Nursery Teacher)

MRS P. O’CONNELL, D.P.P. (Teaching Assistant)

P.E

MISS A. CROSS, B.Ed.

MRS H. GOSLING, B.Sc. (Director of Sport)

MISS L. HALES, B.A.

MRS C. LINDSAY

 

Psychology 

MS G. TAHER, B.Sc.

R.E

MRS L. McDERMOTT, B.A. (Head of R.E.)

MISS C. O’BRIEN, B.A.

MS F. VERNE, B.Sc., M.A., C.C.R.S.

Science

MISS A. BURRELL, B.Sc., (Maternity Cover)

MRS L. HARLEY, B.Sc.

MR M. KANE,  B.Sc., (Head of Science)

MISS P MORRISON, B.Sc. (Laboratory Technician)

MRS G. PUGH, B.Sc., PGCE

MR J. SALMON, M.A. (Cantab), M.Sc., PGCE, Dip.Trans.

MR P. THOMAS, B.Sc., M.Ed., M.C.I.E.A. (Examinations Officer)

MS F. VERNE, B.Sc., M.A., C.C.R.S.

Sixth Form

MS F. HAGERTY, B.A., Dip. L.A.M.D.A. (Director of Sixth Form)

MR P. J. MURPHY, B.Sc., M.Ed., (Director of Sixth Form – U.C.A.S.)

Welfare Staff

MRS R. GOOD, B.Sc., PGCE, Dip Therapeutic Counselling (Counsellor and Play Therapist Consultant)

MS J. ROBERTS, Dip. in Practitioner Counselling, First Aid at Work, Paediatric First Aid (School Health Officer)

Peripatetic Staff

MS R. ASPINALL, B.Mus., T.C.M. (Harp)

MISS E. BALAAM (Cheerleading Coach)

MRS E. CURRAN, M.G.R. (Piano)

MR F. DEGUZMAN (Martial Arts Teacher)

MRS E. ELLIS, Life Member R.A.D. (Ballet)

MISS V. ELLIS, M.R.A.D. (Ballet)

MISS E. FERRARI, A.L.C.M. (Singing)

MISS E. JACKSON, M.A., G. MUS., A.R.C.M. (Violin, Viola)

MR I. JUDSON, L.W.C.M.D., A.L.C.M. (Flute)

MR M. ROSE, M.A., B.Mus. (Guitar)

MR C. SMITH, B.Mus., L.R.A.M. (Brass)

MRS J. WARREN, G.T.C.L. (Cello)

MRS S. WATSON (Clarinet/Saxophone)

Technicians

MISS P. MORRISON, B.Sc. (Laboratory Technician)

MISS E. PORTER, B.A., (Art Technician)

MR S. WOOD (ICT Support Technician)

Administration

MRS K. BHATTI, M.Sc.(Econ), ACLIP, Dip.Lis.(Librarian)

MRS C. COX, B.Sc.(Econ.) (Design Manager)

MISS K. DALY (Saturday Receptionist)

MRS M. EATON (Receptionist)

MISS J KING (School Office Assistant)

MS M. KING, B.A. (Communications Administrator)

MRS J. LANEK (Domestic)

MR P. MARTIN, B.A. (ICT & Data Services Manager)

MISS L. NAYLOR (Finance and Examinations Assistant)

MRS G. SAVIC, B.A. (Registrar and Marketing Manager)

MISS C. SUMPTER, B.A. (Communications Officer)

MRS T. SUMPTER (P.A. to the Headteacher)

MRS G. VYMERIS M.A. (Assistant Bursar)

Estates

MR C. MORTIMER, B.Sc. (Head Groundsman)

MISS M. GELDERBLOM (Mini-Bus Driver)

MR M. RAFFRAY (Part-time Premises Officer)

MR I. SMITH (Groundsman)

Board of Governors

MRS S. KIRBY, B.A. (Chair of Governors)

MRS C. PHILIPS, LL.B.

MRS J. AUSTIN, B.A.

MRS F. BAKER, M.A.

MS J. BURBURY

MR B. CASSIDY

DEACON A. CLARK, B.A., B.D.

MRS C. COPELAND

MR P. D’ARCY, B.Sc. M.R.I.C.S.

MR H. PARMAR

MR F. STEADMAN, B.A.

 



Latest News

Prep III visit the Florence Nightingale Museum

Thursday 23rd March 2017

A memorable visit into history Mrs Lubowiecka, Form Teacher Prep III, here recounts the recent visit of Prep III to… Read More